Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

O psie, który jeździł koleją - streszczenie - strona 3

przeszkodę – morze. Po kilku miesiącach zawiadowca dowiaduje się od jednego z kolejarzy, że widziano Lampo w Reggio. Nie wiadomo, w jaki sposób pies opuścił wyspę, ale jest pewne, że znowu podróżuje pociągiem. Późną jesienią wymizerowany zwierzak pojawia się w Marittimie. Wszyscy pracownicy stacji witają go z radością, a naczelnik wyraża zgodę na zamieszkanie psa w budynku zawiadowcy.

Lampo długo dochodził do pełnego zdrowia, ale w końcu udało mu się wydobrzeć dzięki pomocy doktora i troskliwej opiece swego pana. Pewnego dnia na stacji pojawia się redaktor największego rzymskiego dziennika. Zawiadowca, nauczony poprzednimi doświadczeniami, tym razem odmawia wywiadu. Tego samego dnia kolejarza odwiedzają jego dzieci. Malutka Adele wchodzi na tory, wprost pod nadjeżdżającą lokomotywę. Pracownicy stacji rzucają się na pomoc dziewczynce, najszybszy jest jednak Lampo. Pies skacze w stronę dziecka i spycha małą Adele z torów, sam ginąc pod kołami pociągu.

Historia bohaterskiego Lampo jest znana każdemu włoskiemu dziecku. Grób psa znajduje się niedaleko stacji, na której zginął.